top of page

KAJAKIEM PO WILDZE 

 

 

Na przełomie maja i czerwca 2019 r. nasza piękna, choć niedoceniana rzeka Wilga, była świadkiem bezprecedensowego wydarzenia. Ponad 600 uczniów z terenu powiatu garwolińskiego, postanowiło wziąć wiosła w dłoń, wsiąść do kajaka i spróbować swoich sił na wodach Wilgi.  

2020 rok to kolejna edycja naszego projektu. Tym razem nasz projekt był wspólfinansowany ze środków Ministerstwo Sportu i Turystyki. W projekcie wzięło udział 502 uczestników

 

Ale jak do tego doszło? Wszystko za sprawą Stowarzyszenia Aktywna Strefa, które zajmuje się propagowaniem szeroko rozumianej  aktywności fizycznej, szczególnie wśród mieszkańców naszego powiatu. To właśnie my postawiliśmy sobie ambitne zadanie "rozruszania turystyki kajakowej" na Wildze.  Już na początku sezonu 2019 udało nam się skompletować kajaki, wiosła i kapoki oraz inny sprzęt niezbędny do organizacji spływów kajakowych. Kolejnym krokiem była próba pozyskania przez nas środków finansowych na realizację zaplanowanych zadań. Nasz pomysł zyskał aprobatę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Edycja 2020 została dofinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. To właśnie głównie dzięki współfinansowaniu projektu ze środków powyższych instytucji, udział w projekcie od początku jego istnienia jest dla uczestników bezpłatny. W tym miejscu dziękujemy za okazane nam zaufanie i wsparcie. Już w pierwszych dniach zapisów okazało się, że prowadzone przez nas wydarzenie cieszy się ogromną popularnością. 

 

Spływy toczyły się wg tego samego scenariusza, a więc: przyjazd uczestników na start, szkolenie BHP, rozgrzewka przed aktywnością fizyczną jaką jest kajakarstwo, oraz sam spływ. Nie można jednak powiedzieć, że każdy spływ był taki sam, bo każda grupa miała swój niepowtarzalny charakter. To co łączyło poszczególne imprezy to na pewno, zaangażowanie uczestników, ich charyzma oraz ciekawość przyrody jaką oferuje nam rzeka Wilga. A ma ona do zaoferowania bardzo wiele. Pływając mogliśmy obserwować bogatą roślinność rzeczną ale również rozmaite zwierzęta zamieszkujące okolice rzeki np. sarny, wydry, kaczki, czaple, lisy czy przepiękne, kolorowe ptactwo. Dzięki takim działaniom chcemy pokazać młodzieży oraz dorosłym, że wolny czas można spędzić aktywnie i uznać go za ciekawy i potrzebny a nie za zmarnowany. Wychodząc zza komputerów, tabletów i telefonów mogliśmy wspólnie zobaczyć ogrom przyrody, która jest na wyciągnięcie dłoni. Takie widoki uwrażliwiają, pozwalają odpocząć od codziennych obowiązków i zgiełku ale również są inspiracją do różnego rodzaju działań. 

 

Za pomoc w organizacji projektu i objęcie go patronatem honorowym w 2019 roku ogromnie dziękujemy również jednostką samorządu terytorialnego a więc urzędom gmin: w Wildze, Garwolinie, Górznie i Miastkowie Kościelnym a także Urzędowi Miasta Garwolin, który dodatkowo przekazał środki finansowe na nagrodę dla uczestników jednego ze spływów. 

Urząd Gminy w Wildze dodatkowo w 2020 roku udzielił wsparcia finansowego, który przyczynił się do poprawy jakości naszych spływów. Za tę pomoc bardzo dziękujemy!

 

Będziemy dalej prowadzić działania w kierunku popularyzacji turystyki kajakowej na rzece Wildze m.in. poprzez wypożyczalnie naszego sprzętu wodnego czy realizację spływów dla grup zorganizowanych. Aktywna Strefa to nie tylko kajaki. Nasze cele realizujemy również organizując wiele innych wydarzeń jak choćby Extremalny Biwak Polewicz. Tam szykujemy dla naszych obozowiczów wiele atrakcji takich jak paintball, gry terenowe, biegi na orientację oraz oczywiście spływ kajakowy. Zapisy na obóz nadal twają. Zachęcamy Państwa do poznania aktywnej strefy. Można to zrobić wchodząc na naszą stronę internetową aktywnastrefa.com lub śledząc nasz profil w serwisie Facebook. 

KpW face.jpg
bottom of page